Site Loader
al. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój
al. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój

Projekt International Music Exchange powstał w 2015 roku przy współpracy Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Szkół Muzycznych zaprzyjaźnionych z Buskiem miast partnerskich Khmilnyk (Chmielnik) na Ukrainie, Szigetszentmiklós na Węgrzech i Steinheim w Niemczech. W maju 2019r. delegacja buskiej szkoły została zaproszona do Szigetszentmiklosz. Uczniowie pod opieką dwóch nauczycieli spędzili 5 dni wypełnionych wspólnym międzynarodowym muzykowaniem, choć nie zabrakło miejsca na podróże, zabawę i relaks. W tej właśnie edycji do Węgier, Polski, Ukrainy, Niemiec dołączyła Macedonia czyniąc ją jeszcze bardziej różnorodną.

Pierwszy dzień to wizyta u Burmistrza i eksplorowanie centrum Szigetszentmiklos w małych grupach międzynarodowych. W centrum kultury obejrzeliśmy prezentację o Sandorze Petofi, niestety w całości w języku węgierskim.

Wycieczka do Budapesztu skoncentrowana była wokół Palace of Arts, kompleksu który mieliśmy okazję poznać od podszewki. Amatorzy pieszych wycieczek musieli się zadowolić autokarowym kursem po mieście.

Wiosenny koncert nauczycieli, choć ponad 1,5 godzinny, przykuwał uwagę ze względu na interesujący repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy nauczycieli szkoły im Adama Jeno. Na finał zabrzmiał Walc nr 2 D. Szostakowicza, wykonany wraz z nauczycielami – gośćmi.

W środę czekało na nas wiele atrakcji w parku rozrywki, wycieczki kajakowe na Dunaju, oraz koncert szkolnej orkiestry dętej.

W czwartek uczniowie i nauczyciele w strojach barokowych zagrali koncert w zamku barokowym, następnie miała miejsce przejażdżka konna w centrum miasta. Wieczorny festiwal tanców narodowych w szkole okazał się świetną zabawą połączona z nauką. Nadmienię tylko, że polonez prezentowany przez uczniów z Buska-Zdroju cieszył się dużą popularnością wśród zagranicznych przyjaciół. Na koncercie finałowym młodzież zaprezentowała się w rożnych konfiguracjach a na końcu wspólnie wykonała Te Deum M-A.Charpentier’a. Po części oficjalnej z prezentami i uroczystej kolacji miała miejsce dyskoteka. Te kilka dni minęły błyskawicznie; ledwo nawiązaliśmy nowe znajomości a już trzeba było wyjeżdżać. Widać taki już urok Międzynarodowej Wymiany Muzycznej. Czekamy na kolejną w Steinheim…

Post Author: admin

Archiwum