Site Loader
al. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój
al. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój

Letni Kurs Gitary jest międzynarodową imprezą edukacyjną organizowaną w Krzyżowej, niedaleko Świdnicy od 2001 r. Pomysłodawcą oraz Dyrektorem Artystycznym tego przedsięwzięcia jest Krzysztof Pełech – znany i ceniony gitarzysta oraz pedagog, już dwukrotnie prowadził  warsztaty z gitary klasycznej dla  uczniów buskiej szkoły.

Kurs ma długoletnią tradycję. Jego trzon stanowią głównie lekcje mistrzowskie oraz grupowe warsztaty z zakresu gry na instrumencie prowadzone przez doświadczonych pedagogów z całego świata. W tym roku po raz pierwszy  do Krzyżowej udało się trzech naszych uczniów.   Z  klasy pana Jerzego Pikora – Kuba Kwiecień, Mateusz Więckowski i z klasy pana Tomasza Grzybowskiego – Zuza Sikora.  Długa podróż /około 9 godz./ została zrekompensowana  pięknymi widokami  i komfortowymi warunkami w pokojach. Hotel mieści się na terenie kompleksu pałacowego  rodziny von Moltke. Dostaliśmy pokoje  w budynku o nazwie Obora, a obok znajdowały  się Stajnia i Spichlerz. Główne zajęcia odbywały się w zabytkowych pomieszczeniach Pałacu.  Podstawą  kursu są  lekcje indywidualne z wybranymi przez siebie wykładowcami. Mieliśmy trudny wybór, bowiem do Krzyżowej przyjechali najznakomitsi artyści: Krzysztof Pełech (Polska), Thomas Offermann (Niemcy), Florian Palier (Austria), Carlos Piñana (Hiszpania), Marcin Olak (Polska), Michał Stanikowski (Polska/Niemcy), Robert Horna (Polska), ), Marek Pasieczny (Polska), Piotr Restecki (Polska). Mateusz Więckowski wybrał lekcje z Robertem Horną, Zuza rozdzieliła zajęcia między dwóch mistrzów: Marka Pasiecznego i Krzysztofa Pełecha. Największą odwagą wykazał się Kuba, którego zajęcia indywidualne prowadził sam mistrz Carlos Pińana!   Warto było!  Żadne z nas nie żałowało wyboru nauczyciela.  Każdy uczestnik miał średnio jedną lekcję  / 30min. lub 60 min/ dziennie. Pozostały czas wypełniony był zajęciami uzupełniającymi, także muzycznymi. Bardzo ciekawe i kształcące były lekcje samby na gitarę i śpiew z Leonardo Vilhena. Poczucie rytmu sprawdzaliśmy na zajęciach perkusyjnych z Mikołajem Wieleckim świetnym perkusistą i nauczycielem. Kuba uczestniczył w zajęciach grupowych z muzyki rozrywkowej, które prowadziła Magdalena Czwojda. Pozostali mieli przyjemność pracować z Robertem Horną na zespole gitarowym liczącym ponad dwadzieścia osób. Chociaż próby trwały po kilka godzin dziennie, a w ostatnich dniach nawet do godziny 22.30.
Co dziwne nikt nie narzekał. Podziwialiśmy stoicki spokój  i cierpliwość mistrza. Zespół  przegrał trzy utwory, znane szlagiery filmowe: Czterdziestolatek, Vabank i Liber tango w opracowaniu na gitarę przez R. Hornę. Jak pokonać tremę przed występem, ćwiczyć pamięć „nutową” i koncentrację, prawidłowo zaprezentować się na scenie i nawiązywać kontakt z publicznością uczyła nas Ania Siek, gitarzystka i trener  w jednej osobie. Letni Kurs Gitary przeznaczony jest dla gitarzystów w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania gry na instrumencie. Spotkaliśmy tutaj  uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów akademii, a także sześcioletniego Piotrka i 10 – latka Maksa, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gitarą. Wszystkich jednak łączy to samo: pasja, chęć  rozwoju, przekonanie o celowości ciężkiej pracy. 
Udział w kursie  dały  każdemu z nas możliwość rozwoju umiejętności pod okiem najlepszych artystów z kraju i zagranicy.  Lekcje z kilkoma nauczycielami pozwalały poznać inne metody doskonalenia gry na gitarze od najlepszych, mistrzów tego instrumentu. Bezcenną choć niewymierną wartością dodaną naszego pobytu był bezpośredni kontakt z mistrzami gitary klasycznej, jazzowej, elektrycznej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję  jeść śniadanie z Piotrem Resteckim i Marcinem Olakiem, wieczorem oklaskiwać ich na scenie wrocławskiego klubu, by następnego spotkać razem ćwiczyć koncentrację uwagi na zajęciach Ani Siek czy tż zagrać mecz piłki nożnej na Sali sportowej.
Z Krzyżowej zabraliśmy wspomnienia niepowtarzalnego klimatu, miłej atmosfery, nocnych Jam session na korytarzu  hotelowym z  udziałem  uczestników warsztatów i smacznego jedzenia na równie wysokim jak muzyka poziomie.  Kuchnia   poziomem wykonania potraw  dorównywała wielkim  koncertom gości hotelowych. Szwedzki stół był zawsze pełen obfitości. Różnorodność potraw serwowanych przez kuchnię gwarantowała, że każdy znalazł co nieco dla siebie. Trzy posiłki zdrowego żywienia dziennie. W pobliżu, około 50 m od hotelu znajduje się dobrze zaopatrzony sklep spożywczy, który często odwiedzaliśmy.

Pełni wrażeń,  nowych doświadczeń i umiejętności żegnaliśmy  się z Krzyżową w nadziei, że wrócimy tutaj za rok.
Zachęcamy wszystkich do udziału w warsztatach w przyszłym roku. 
Znamy  termin: 24 lipca 2015r. – 2 sierpnia 2015r.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Archiwum

Dojazd